Buzağı Başlangıç Yemi

Buzağı Başlangıç Yemi

TANIM:

2-9 haftalık yaştaki buzağıların beslemesinde kullanılan, süratli büyüme sağlayacak şekilde vitamin ve mineral ilavesi yapılmış, kolay sindirilebilir, kaliteli hammaddeler kullanılarak hazırlanan özel bir üründür.

ÖZELLİKLERİ:

AKYEM BUZAĞI BAŞLANGIÇ YEMİ, protein, enerji, vitamin ve mineral maddelerce dengelenmiştir. Lezzetli ve iştah açıcı özelliği vardır. Toz, granül ve pelet formlarda üretilmektedir.

FAYDALARI:

AKYEM BUZAĞI BAŞLANGIÇ YEMİ, hızlı canlı ağırlık artışı sağlar. Buzağıların ishal olmasını önler. İşkembe gelişimini hızlandırarak yemden yararlanmayı artırır. Buzağıların erken sütten kesilmesini sağlayarak hızlı gelişim sağlar.

KULLANIM ÖZELLİKLERİ:

AKYEM BUZAĞI BAŞLANGIÇ YEMİ, doğumu takiben 2. ve 3. haftadan sonra kullanılmaya başlanmalıdır. Buzağı doğumunu takiben, ilk hafta içinde günlük 3-4 litre ağız sütü günde 2 veya 3 öğünde eşit miktarlara bölünerek mutlaka verilmelidir. Buzağılara ağız sütü ve normal süt mutlaka, her buzağının ayrı olmak kaydıyla, biberonla verilmelidir. Bu durum buzağının emme refleksi ve sindirim sisteminin çalışması açısından faydalıdır. Aynı biberonun bütün buzağılar için kullanılması hastalıkların yayılması açısından risklidir. Biberonlar her emzirmeden sonra sıcak su ve dezenfekte edici maddelerle temizlenmelidir. 2. haftadan itibaren günlük 3-4 litre normal anne sütüne ilaveten 1-1,5 kg AKYEM BUZAĞI BAŞLANGIÇ YEMİ hayvanın önünde bulundurulmalıdır. Yalnız bu miktar 500 gr’ lık 3 porsiyonda hayvanın tüketimine göre ayarlanmalıdır. 2. haftadan itibaren başlanan normal anne sütü tüketimi, 3. haftada günlük 3 litreye, 4. haftada ise 2 litreye düşürülmelidir. Buzağılarda 6. haftadan itibaren kaliteli kuru yonca otu serbest seçenekte önlerinde bulunmalıdır. Bu süre erken gibi gözükse de işkembe gelişimi için çok önemlidir. Temiz su buzağıların önünde her zaman serbest seçenekte bulundurulmalıdır.

line
footer
İçerik Akşehir Grup | ZTA