Arpa Cipsi

Arpa Cipsi

TANIM

Pişmiş tane arpaların buhar ile pişirilmesi ve sonrasında ezme makinasından geçirilerek kurutucu ile kurutulmasıyla elde edilen bir üründür.

 

 

 

ÖZELLİKLERİ

ARPA ARPA CİPSİ
Melaslı Sade
Kuru Madde %88 %86 %88
Met. Enerji 2397 2550 2850
H. Protein %11 %14 %13
SH Protein %7,5 %10,2 %9,3
Kalsiyum %0,01 %0,08 %0,10
Fosfor %0,28 %0,24 %0,18
Sindirilme Derecesi %68 %72 %72

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KULLANIM ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

Flakes (cips) ürünlerin kullanımı ile işkembedeki mikrobiyal protein sentezi ve ince bağırsaktaki enzimatik sindirim artar. Bu sayede rumende oluşan amonyak miktarı azalır. Rumen amonyak miktarındaki azalma kan ve sütteki üre-azot seviyesinde azalma sağlar. Bu sayede dengeli bir beslenme ile döl verimi, şişkinlik (timpani) ve ayak hastalıklarında iyileşme sağlanır.

Sindirimde sağlanan %8-12 oranında artış ile aynı miktarda tüketilmesine karşın, işlenmemiş tahıllara oranla daha yüksek oranda enerji, dolayısıyla performans artışı sağlar.

Özel işlem görmüş arpa flakes sahip oldukları lezzet ve kokuları ile kuru madde tüketimini arttırarak verimde artış sağlar.

Besiye alınan sığırlarda asidoz, timpani, şışkıda sindirilmemiş yem görünümü vb. metabolik rahatsızlıklarda azalma görülmektedir.

Uygulanan proses sayesinde işlenmemiş tahıllarda görülebilen yabancı madde, küf, toksin vb. tüm zararlı maddeler flakes ürünlerde elimine edilmektedir.

line
footer
İçerik Akşehir Grup | ZTA