Mısır Cipsi

Mısır Cipsi

TANIM

Mısır cipsi mısırın buhar ile pişirilmesi ve sonrasında ezme makinasından geçirilerek kurutucuda kurutulması ile elde edilen bir üründür.
ÖZELLİKLERİ

Nişasta sindirimini arttırmak için en iyi etkinin buharla pişirme metoduyla elde edildiği bilinmektedir. Bu metotta mısır, yüksek sıcaklık ve buhara maruz bırakılır. Yüksek sıcaklık ve nem çekirdekteki nişasta matriksine daha kolay ulaşılmasını sağlar. Bu iki etki mekanik basınçla birleşerek nişastanın genleşmesine ve parçalanmasına neden olur.

FAYDALARI

Sindirim yolundan sindirilmeden geçen proteinin büyük bir kısmı mikrobiyal protein olarak sindirilir. Özellikle mısır cipsi hayvanın performansını bütün mısır kullanımına göre %8 – %10 artar. Hayvanların mısır cipsini daha kolay sindirmesi mısır kırması ve ezmesinde yaşanan dışkı ile diri atma problemini ortadan kaldırır. Mısır cipsi daha fazla enerji içerdiği için özellikle yeni doğum yapmış bve yüksek süt veren sağmallarda ayrıca hızlı besiye alınmış danalarda sınırlı kuru madde kapasitesi nedeniyle enerji ihtiyacının karşılanmasında ekonomik ve uygun çözümdür.

TEMEL BESİN DEĞERLERİ

MISIR MISIR CİPSİ
Kuru Madde %87 %88,2
Ham Protein %7,6 %8
Nişasta %64 %65,6
Nişasta Sindirilme Oranı %51 %75,8
Metabolik Enerji (kcal/kg) 11,7 12,7

line
footer
İçerik Akşehir Grup | ZTA